Fotowoltaika – koszt robocizny 

fotowoltaika - koszt robociznyJesteśmy firmą, która  propaguje działania z zakresu ekologicznych  rozwiązań  opartych na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Jedną z najpopularniejszych technologii odnawialnych źródeł energii jest fotowoltaika, która bazuje na wykorzystaniu energii słonecznej do pozyskiwania elektryczności. Naszym celem jest kompleksowe wsparcie Klienta na terenie śląska w drodze do optymalizacji i zminimalizowania kosztów energii poprzez zastosowanie fotowoltaiki.

Zdarza się że firmy, przedsiębiorstwa czy klienci indywidualni korzystają z zakupu własnych komponentów systemu fotowoltaicznego i szukają wykonawcy, który dokona jedynie montażu instalacji. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że do wyliczenia kosztu robocizny fotowoltaiki niezbędne jest określenie kilku istotnych czynników. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować montaż elektrowni słonecznej.

Fotowoltaika z montażem i bez montażu

Każda instalacja fotowoltaiczna posiada elementy, które wpływają na jej funkcjonowanie. Tymi elementami są falownik tzw. inwerter, okablowanie, panele, system monitoringu wydajności. Każdy komponent jest dostępny w kilku wariantach i o różnych parametrach, co wpływa na ostateczny koszt robocizny.

Niewątpliwie zakup modułów wraz z ich montażem jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ otrzymują Państwo wówczas gwarancję na produkt i montaż, a w razie usterki mogą Państwo oczekiwać jej usunięcia.

Na rynku są dostępne oferty bez usługi montażu, ale wówczas inwestor sam musi znaleźć certyfikowanego instalatora, który dokona montażu. Jest to istotne z tego względu, że zakup paneli bez tej usługi tzn. samodzielny montaż oznaczać może utratę gwarancji.

Określenie kosztu robocizny – fotowoltaikia dla domu i firmy

Koszt robocizny jest generalnie uwarunkowany charakterystyką instalacji. Jeśli panele fotowoltaiczne są instalowane na dachu, to istotna jest jego specyfikacja. Układ dachu, rodzaj pokrycia dachowego oraz kąt nachylenia mają ogromne znaczenie w doborze systemu montażowego. W Polsce panele są montowane pod kątem 30° celem uzyskania najlepszych rezultatów. W przypadku płaskiego dachu, będzie konieczny montaż konstrukcji dostosowanej do rodzaju dachu.

Jeśli dach okaże się nie być najlepszą lokalizacją, montażu fotowoltaiki można dokonać na gruncie, co także wiąże się z budową specjalnej konstrukcji, a dodatkowo z wykonaniem przekopu w celu połączenia mikroinstalacji z siecią domową. Wybór systemu gruntowego sprawia, że koszt instalacji fotowoltaicznej jest wyższy, ale jednocześnie daje większe możliwości na dopasowanie jej do nasłonecznienia terenu, co pozytywnie wpływa na pracę paneli i produkcję energii.